Prežije SAV éru SMER-u?

Autor: Mikuláš Huba | 5.9.2013 o 9:57 | Karma článku: 13,47 | Prečítané:  472x

Pred niekoľkými dňami som sa na premiéra Roberta Fica obrátil s nasledujúcou interpeláciou: „Vážený pán predseda vlády, podľa stratégie EÚ Európa 2020 by mali členské štáty Európskej únie investovať do vedy, výskumu a vývoja minimálne 3% hrubého domáceho produktu. Na Slovensku sa táto hodnota dlhodobo pohybuje - v závislosti na rôznych zdrojoch a metodikách výpočtu - medzi 0,5% a 0,6% HDP, teda na úrovni päť až šesťnásobne nižšej v porovnaní so strategickým odporúčaním Európskej únie, čo nás radí na koniec rebríčka členských štátov EÚ!!!

Tvárou v tvár tejto alarmujúcej situácii, ktorá je Vám iste dobre známa, medializované informácie o tom, že Vláda Slovenskej republiky v návrhu štátneho rozpočtu na r. 2014 pripravuje ďalšie výrazné zníženie rozpočtovej kapitoly Slovenskej akadémie vied, pôsobia priam neuveriteľne. Preto sa Vás chcem v tejto interpelácii prvom rade opýtať, či sú informácie o navrhovanom výraznom krátení rozpočtu SAV na r. 2014 pravdivé.
Ak sú pravdivé, dovoľujem si Vás požiadať o informáciu, o koľko sa navrhuje znížiť rozpočet SAV na rok 2014 v porovnaní s rokom 2013. Zaujíma ma tiež vecné zdôvodnenie takéhoto postupu vlády SR vo vyššie uvedenom kontexte a v situácii, keď žiadny vzdelaný človek na svete nepochybuje o tom, že práve vo sfére vedy, výskumu a vývoja sa v prvom rade rozhoduje o vyspelosti, konkurencieschopnosti i celkovej budúcnosti krajiny. Ako predsedu vlády sa Vás tiež chcem opýtať, či je takýto postup v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR.
Napokon ma zaujíma Váš postoj ako člena vlády i Váš osobný postoj k tejto citlivej problematike. Aby som bol konkrétny, hlasovali ste, respektíve budete hlasovať za radikálne zníženie rozpočtu Slovenskej akadémie vied na rok 2014?
S nádejou na Vašu operatívnu odpoveď a s pozdravom
Mikuláš Huba"

P.S. Teraz už len čakám, na kom ďalšom sa bude šetriť: na učiteľoch, lekároch, zdravotných sestrách?
Veď peniaze na zimné olympiády, jadrové elektrárne a predražené diaľnice či mýta nepadajú z neba.
Musia sa na ne poskladať bežní ľudia, vrátane vedcov, výskumníkov, učiteľov, lekárov a sestier.
Z vedy a kníh sa nik nenaje. Betón je oveľa výživnejší.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?