Prežije SAV éru SMER-u?

Autor: Mikuláš Huba | 5.9.2013 o 9:57 | Karma článku: 13,47 | Prečítané:  802x

Pred niekoľkými dňami som sa na premiéra Roberta Fica obrátil s nasledujúcou interpeláciou: „Vážený pán predseda vlády, podľa stratégie EÚ Európa 2020 by mali členské štáty Európskej únie investovať do vedy, výskumu a vývoja minimálne 3% hrubého domáceho produktu. Na Slovensku sa táto hodnota dlhodobo pohybuje - v závislosti na rôznych zdrojoch a metodikách výpočtu - medzi 0,5% a 0,6% HDP, teda na úrovni päť až šesťnásobne nižšej v porovnaní so strategickým odporúčaním Európskej únie, čo nás radí na koniec rebríčka členských štátov EÚ!!!

Tvárou v tvár tejto alarmujúcej situácii, ktorá je Vám iste dobre známa, medializované informácie o tom, že Vláda Slovenskej republiky v návrhu štátneho rozpočtu na r. 2014 pripravuje ďalšie výrazné zníženie rozpočtovej kapitoly Slovenskej akadémie vied, pôsobia priam neuveriteľne. Preto sa Vás chcem v tejto interpelácii prvom rade opýtať, či sú informácie o navrhovanom výraznom krátení rozpočtu SAV na r. 2014 pravdivé.
Ak sú pravdivé, dovoľujem si Vás požiadať o informáciu, o koľko sa navrhuje znížiť rozpočet SAV na rok 2014 v porovnaní s rokom 2013. Zaujíma ma tiež vecné zdôvodnenie takéhoto postupu vlády SR vo vyššie uvedenom kontexte a v situácii, keď žiadny vzdelaný človek na svete nepochybuje o tom, že práve vo sfére vedy, výskumu a vývoja sa v prvom rade rozhoduje o vyspelosti, konkurencieschopnosti i celkovej budúcnosti krajiny. Ako predsedu vlády sa Vás tiež chcem opýtať, či je takýto postup v súlade s Programovým vyhlásením vlády SR.
Napokon ma zaujíma Váš postoj ako člena vlády i Váš osobný postoj k tejto citlivej problematike. Aby som bol konkrétny, hlasovali ste, respektíve budete hlasovať za radikálne zníženie rozpočtu Slovenskej akadémie vied na rok 2014?
S nádejou na Vašu operatívnu odpoveď a s pozdravom
Mikuláš Huba"

P.S. Teraz už len čakám, na kom ďalšom sa bude šetriť: na učiteľoch, lekároch, zdravotných sestrách?
Veď peniaze na zimné olympiády, jadrové elektrárne a predražené diaľnice či mýta nepadajú z neba.
Musia sa na ne poskladať bežní ľudia, vrátane vedcov, výskumníkov, učiteľov, lekárov a sestier.
Z vedy a kníh sa nik nenaje. Betón je oveľa výživnejší.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?