Avizovaná kandidatúra na ZOH - viac škody ako osohu

Autor: Mikuláš Huba | 26.1.2013 o 15:20 | (upravené 26.1.2013 o 17:20) Karma článku: 16,10 | Prečítané:  1059x

Na úvod mi dovoľte citovať z dennej tlače: „...Ide o obrovské peniaze. Olympiáda je dieťaťom prezidenta Putina, ktorý ju štedro financuje a rozdáva najvýhodnejšie kontrakty priateľom svojich priateľov. Viditeľne do tejto skupiny vyvolených patria i niektorí bossovia postsovietskej mafie." Petra Procházková, SME, 26.1.2013. Ale vráťme sa zo Soči pod Tatry. So znepokojením sledujem vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica o tom, že Slovensko sa bude spolu s Poľskom uchádzať o možnosť usporiadať Zimné olympijské hry 2022. Z čoho vyplývajú moje obavy a aké sú moje hlavné výhrady?:

  1. Ekologicko-environmentálne. Hrozba pre prírodu, (a)lebo Tatry nie sú Alpy. Zjazdové lyžiarske disciplíny prichádzajú v tatranskom regióne do úvahy jedine na území národných parkov, čo by však predstavovalo neakceptovateľný zásah do ich ekosystémov a úplné popretie ich zmyslu. Navyše, práve uplynulé roky sú ukážkou toho, ako bezohľadne sa na Slovensku k národným parkom pristupuje aj v prípade nepomerne menej ambicióznych aktivít a pod oveľa menším časovým tlakom v porovnaní s olympiádou.

  2. Ekonomické. Lekárom a učiteľom nie, funkcionárom, politikom, developerom a sponzorom áno? Už samotné podanie prihlášky si vyžaduje obrovské finančné garancie zo strany štátu. Ďalšie si vyžiada propagácia kandidatúry. V čase, keď lekári, zdravotné sestry, učitelia, vedci a ďalší zamestnanci štátu na Slovensku doslova živoria, sľubovať a následne investovať milióny eur do niečoho viac-menej nezmyselného, ba nebezpečného v čase krízy je urážkou poctivo pracujúcich a drasticky podhodnotených ľudí zo strany moci.  Nehovoriac o dôvodnom podozrení, že nemalá časť vynaložených prostriedkov skončí v rukách a vreckách spriaznených firiem a jednotlivcov podľa hesla Na Slovensku po slovensky!, Od Monaka po Tatry a späť!,  alebo Sovietsky zväz, náš vzor!

  3. Praktické. Drahá hračka na jedno použitie. Zimné olympiády ako viac-menej jednorazové podujatia sú z dlhodobého hľadiska spravidla stratové a to aj v krajinách, kde sú predpoklady dlhodobého využívania pre ne potrebných zariadení oveľa lepšie ako u nás. Úvahy o zimnej olympiáde v Tatrách smerujú proti vízii udržateľného rozvoja regiónu.

  4. Sociálne, psychologické a morálne. Dezorientovanie a demoralizovanie normálnych ľudí. ZOH predstavujú megalomanský a bombastický typ podujatia, ktorý je svojimi dimenziami v ostrom kontraste s mierkou podtatranskej krajiny. Populizmus a demagógia spojené so vzbudzovaním falošných ilúzií sú samé o sebe nemorálne. K tomu sa pripája demoralizácia odvádzaním pozornosti ľudí, samospráv i miestnych podnikateľov od triezvych, reálnych a udržateľných ciest rozvoja regiónu smerom k dlhodobo neudržateľným. Demoralizovanie a kupovanie si podpory za veľké peniaze pod heslom zvyšovania medzinárodnej prestíže Slovenska, alebo aspoň zažehnania hanby, ktorá tejto krajine môže hroziť po vzore olympiády pre nepočujúcich, ktorá sa napokon nekonala v Osrblí.

  5. Imidžové. Pomýlená značka. Namiesto budovania značky Slovenska na megalomanských projektoch v beznádejnej konkurencii s väčšími a pripravenejšími ju treba budovať na hodnotách zachovanej prírody, pamiatok, kultúry a krajiny, skrátka toho, čo robí Slovensko Slovenskom. Skrátka, imidž Slovenska stavať na každodennej poctivej práci, a nie na  velikášskych vyhláseniach a zavádzajúcich víziách.

  6. Politické. Vec verejná, o ktorej nemôže rozhodnúť jediný človek zo dňa na deň. Alebo suverénne a autoritatívne politické vyhlásenia pred serióznou diskusiou. Kandidatúra na ZOH je natoľko vážne rozhodnutie, že sa nedá, resp. nesmie urobiť jedným človekom a zo dňa na deň, ale vyžaduje si serióznu, a teda dlhodobú a kvalifikovanú diskusiu  nielen v parlamente, ale v celej spoločnosti po vzore Nórska. Politické rozhodnutie o takejto veci môže prísť až po komplexnom odbornom zhodnotení všetkých pre a proti. A nie naopak, ako to s obľubou robia niektorí  naši politici.

Nepredpokladáme, že by premiér bol natoľko nereálny, aby vážne veril tomu, že táto kandidatúra môže uspieť v konkurencii slávnych stredísk zimných športov. Mal by preto vysvetliť, prečo a s akým cieľom robí takéto vyhlásenia a pripravuje takéto rozhodnutia, ktoré so sebou prinášajú viac rizík a škody, ako osohu.

V úvode som napísal, že som znepokojený. Možný je však aj opačný postoj: potešenie z toho, že pán premiér celkom otvorene predviedol, ako vážne to myslí s konsolidáciou verejných financií i to, čo (a kto) sú jeho priority. Opäť ho trochu lepšie poznáme.

 

Mikuláš Huba

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?