Pár slov do duše opozičných politikov

Autor: Mikuláš Huba | 12.1.2013 o 12:19 | (upravené 12.1.2013 o 13:15) Karma článku: 10,39 | Prečítané:  714x

Nedá mi nezareagovať na súčasnú situáciu okolo (ne)vymenovania generálneho prokurátora, hoci nie som právnik a necítim sa byť ani politikom v bežnom zmysle slova. Cítim však potrebu vyjadriť sa ako občan, dlhoročný občiansky aktivista, človek, ktorý väčšinu svojho života prežil v totalitnom režime (bezmála celé 80. roky "jednou nohou" v komunistickom krimináli, od roku 1987 do Novembra 89 ako politicky perzekvovaná osoba: aj keď nie príliš dramaticky) a zároveň ako človek, ktorý naplno zažil éru Mečiarizmu (a jeho pravej ruky IG).

Ak teda aj nepôjdeme pred November 89, mali by nám byť dostatočným mementom všetky tie Noci dlhých nožov, hroziace zákony na tzv. ochranu republiky, politické likvidácie poslancov Gauliederov a iných nepohodlných (Kováč ml...), cez celoplošné čistky v štátnej správe, „akčné päťky" až po fyzickú likvidáciu Róberta Remiáša a podobné neuveriteľné kauzy následne „omilostené" účelovou amnestiou zastupujúceho prezidenta. Nedá sa ignorovať ani stotožňovanie "vodcu" so štátom a národom, čo sa nám po 70, respektíve 15 rokoch v týchto dňoch sem opäť vracia.

Ak očakávame, že bude protestovať občan, od príslušníkov politickej opozície sa zaujatie jednoznačného postoja nielenže očakáva, ale je to jednoducho ich povinnosť. Na rozdiel od situácií, kedy je opozícia prehlasovaná parlamentnou väčšinou, v tomto prípade jej nik nemôže vziať jej hlas, jej názor a možnosť, ba nutnosť verejne ho vysloviť.

Právnici to majú - možno paradoxne - najťažšie. Síce do toho "viac vidia", ale ťažšie sa im podporujú stanoviská, ktoré nie sú po právnej stránke jedno-jednoznačné. Mohlo by to ohroziť ich profesionálnu reputáciu a stavovskú česť. Tým chcem povedať, že oni jediní z nás majú čosi ako morálne právo byť v tejto veci opatrnejší. My - ostatní a ostatné - toto právo nemáme (lebo ak aj nie právne, tak politicky a ľudsky je situácia dostatočne jasná). My teda máme povinnosť dať jasne najavo svoj kritický názor a svoje odmietnutie.

Nechcem sa opakovať, ale ak by sme nezareagovali, alebo len vlažne zareagovali na túto zjavnú svojvôľu, nabudúce by prišla ešte väčšia. To, že by nás v budúcnosti už nikto slušný nevolil, by bol len ten najmiernejší trest. Oveľa väčším trestom by bolo oprávnené pohŕdanie zo strany ľudí, na ktorých nám záleží. A toho sa asi nikto z nás nechce dožiť.

Nemám žiadny geniálny návrh riešenia, iba apel: v tejto chvíli nemôžeme mlčať a skrývať sa za akýsi právny purizmus! Očakáva sa v prvom rade náš politický, ale aj občiansko-aktivistický, morálny postoj. Z hľadiska VYŠŠIEHO PRINCÍPU MRAVNÉHO, ale aj ZODPOVEDNOSTI VOČI VOLIČOM a BUDÚCNOSTI, ako aj z ELEMENTÁRNEHO PUDU SEBAZÁCHOVY.

Členovia a členky poslaneckého klubu OĽaNO majú navyše aj najväčšie morálne právo s čistým svedomím kritizovať mocných tohto štátu, lebo nemajú „maslo na hlave" ako väčšina ostatných politikov. O to viac od OĽaNO obyčajní ľudia očakávajú jasný postoj.

So želaním pekných dní a zodpovedných rozhodnutí

Mikuláš Maňo Huba

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?