Začala sa 3. svetová...

Autor: Mikuláš Huba | 17.7.2012 o 18:11 | Karma článku: 7,28 | Prečítané:  1845x

Neviem, či ste si všimli, ale nedávno sa začala tretia svetová vojne. A opäť ju rozpútalo Nemecko. Nemusíte sa však báť. Hoci je táto vojna svojím spôsobom fatálnejšia, ako tie minulé – tentoraz sa netýka vojenskej, ale energetickej a následne aj technologickej, ekonomickej, environmentálnej a sociálnej bezpečnosti sveta.

 

Ak Nemecko túto vojnu vyhrá, nebude to - na rozdiel od predchádzajúcich dvoch svetových vojen - znamenať utrpenie, ale nádej, pracovné príležitosti, čistejšie ovzdušie, menšie riziko a väčšiu udržateľnosť i kvalitu života pre obyvateľov Zeme, a to napriek tomu, že aj táto cesta bude mať svoje úskalia, ako napokon každá strategická operácia historického významu.

Okamihom vyhlásením tretej svetovej bola tá chvíľa v roku 2011, kedy sa nemecká vláda oficiálne zaviazala rozlúčiť so získavaním elektrickej energie z jadrových zdrojov a zároveň nariadila s okamžitou platnosťou a definitívne vyradiť z prevádzky osem jadrových reaktorov!!! Obe tieto vzájomne späté rozhodnutia prišli po tragickej havárii vo Fukušime, ale táto udalosť o nich nerozhodla, nanajvýš ich urýchlila. Ďalšiu významnú víťaznú bitku predstavoval okamih, keď výroba energie z obnoviteľných zdrojov po prvý raz v novodobej histórii Nemecka predstihla výrobu z jadra a zároveň dokázala vytvoriť trojnásobne viac pracovných príležitostí, ako energetika z tzv. klasických energetických zdrojov.

Rozhodnutie nemeckej vlády, v ktorej tentoraz nesedia zelení, ale dominujú jej tradične „projadroví“ kresťanskí demokrati, je šokujúce a úplne logické zároveň. Šokujúce je pre tých, ktorí podcenili nemeckú odvahu a predvídavosť, pre tých, ktorí ignorujú väčšinové názory a potreby obyvateľov, pre tých, ktorí odmietajú vidieť náklady na výrobu energie z jadra skutočne komplexne a pre tých ktorí nechcú vnímať realitu a reflektovať budúcnosť – skorú budúcnosť bez neobnoviteľných energetických zdrojov, medzi ktoré patrí aj uránová ruda.

Reakcia slovenských médií sa pohybuje od takmer žiadnej, cez insitnú až po zmätenú, politológovia radi hovoria o čírom populizme Merkelovej and comp. a reakcia našich decízorov je podobne tragikomická: sčasti sa tvária, ako mŕtvy chrobák a sčasti argumentujú ako malé deti, že Nemci svojím rozhodnutím spáchali čosi ako kolektívnu samovraždu, alebo v lepšom prípade sa pustili do voluntaristického experimentu, ktorý sa nemôže dobre skončiť, a preto musíme urýchlene rozšíriť náš už dnes prebujnelý jadrovoenergetický potenciál, aby sme ich po krachu toho ich experimentu mohli zachraňovať exportom našej energie.

Pritom nemecká vláda pochopila a urobila len dve veci, ktoré musí pochopiť aj malé dieťa. Keď je jasné, že jedna éra sa z objektívnych príčin neodvratne končí, je treba obrátiť list a začať novú éru. A kto to pochopí a urobí prvý, bude víťaz.

Za ostatných sto rokov Nemci rozpútali dve svetové vojny a obe – chvalabohu – prehrali. Túto prehrať nemôžu. Ak by sa tak stalo, tak by ju spolu s nimi prehral celý svet.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko riadi stranu ako autokrat, hovorí bývalý okresný predseda SNS

Bývalý okresný predseda SNS Patrik Zvonár vystúpil z SNS potom, ako ho vedenie strany odvolalo bez udania dôvodu.

KOMENTÁRE

Susedia ich nechcú. Ani vtedy, keď sú to poriadni ľudia

Odťahujú sa od nich. Stále začínajú odznova.


Už ste čítali?