reklama

Bude Slovensko skanzenom predpotopných prístupov k energetike?

To, ako bolo u nás dosiaľ právne upravené i to, ako sa reálne podporovalo a realizovalo využívanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), bolo dosť nešťastné. Do značnej miery to dokonca zdiskreditovalo nepochybne žiaducu ideu využívania a zvyšovania podielu OZE.Dovolím si k tomu čosi ako bonmot, že na Slovensku sa stáva pomaly pravidlom, že aj dobrú myšlienku uskutočňujeme nešťastným spôsobom.Napriek tomu je jasné, a nie je to žiadny výmysel Bruselu ani nikoho iného, že jediná cesta nielen pre Slovensko je prechod na obnoviteľné zdroje, energetické úspory a celkové zvyšovanie energetickej účinnosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)


Áno, bude to zrejme niečo stáť, ale to je cena, ktorú platíme v záujme budúcnosti, ako aj preto, lebo ak budeme čakať, alebo dokonca pôjdeme opačným smerom, zajtra tá daň z omeškania bude oveľa vyššia.
A teraz konkrétnejšie k predloženej novele. Podľa viacerých malých a stredných podnikateľov vo sfére obnoviteľných zdrojov táto novela zákon, v prípade, ak sa schváli v predloženej podobe, tak zlikviduje aj to málo, čo sa s oblasti využívania obnoviteľných zdrojov na Slovensku dosiahlo. Konštatujú, že zmeny, ktoré návrh zákona prináša, vracajú Slovensko do čias spred prijatia zákona č. 309/2009. Navyše upozorňujú na nežiaduce posilnenie kompetencií Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ako aj na posilnenie monopolov a výroby energie z neobnoviteľných zdrojov, aj keď PPC a kombinovaná výroba tepla a elektrickej energie sú relatívne menším zlom v porovnaní s využívaním niektorých iných zdrojov typu jadra či nekvalitného uhlia.
Opäť si však neodpustím poznámku na dôkaz, že neglorifikujem využívanie OZE u nás. Naopak, celý rad projektov a realizácií, ktoré sa diali a dejú pod heslom lepšieho využívania OZE, je problematický a miestami znamená viac škody, ako osohu: od záberu kvalitných pôd pre fotovoltaiku, cez lokalizáciu niektorých veterných elektrární na úkor estetických hodnôt krajiny, až po obetovanie najhodnotnejších prírodných úsekov riek na budovanie vodných elektrární, či používanie kvalitného dreva a rúbanie brehových porastov kvôli výrobe energie z biomasy.
Ale to vôbec neznamená, že máme rezignovať na podporu obnoviteľných zdrojov a zvýšiť podporu zdrojov neobnoviteľných, od ktorých sa potrebujeme čo najskôr odpútať. Práve naopak, je to výzva na novelizáciu zákona a ďalších nástrojov na podporu OZE tak, aby sme eliminovali doterajšie chyby a hroziace riziká. To si však vyžaduje vecnú a zásadnú diskusiu všetkých zainteresovaných bez ohľadu na stranícke tričká, a nie niekoľkohodinovú uponáhľanú rozpravu od predloženia návrhu na skrátené legislatívne konanie až po tretie čítanie k návrhu zákona.
O tom, že táto novela je s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou šitá na mieru istej finančnej skupiny, čo je skutočnosť, vnášajúca nové svetlo aj do kauzy Gorila, kvalifikovanejšie hovoria iní.
K našej samovražednej pretrvávajúcej preferencii neobnoviteľných zdrojov energie som sa tu už tiež bola neraz reč. Navyše, základné argumenty veľmi dobre zhrnul kolega, poslanec Mikuš, za čo som mu úprimne vďačný, aj keď mi tým tak trochu zobral vietor z plachiet, lebo 90% toho, čo povedal on, som chcel povedať ja. Ale som naozaj rád, že ľudí s podobnými názormi a moderným spôsobom uvažovania o energetike pribúda. Čo ma však naopak desí, je fakt, že za 23 rokov od Novembra 1989, počas ktorých tu o budúcnosti energetiky diskutujeme a počas ktorých svet okolo nás (z konkrétnych krajín spomeniem aspoň Dánsko, Rakúsku a v poslednom čase aj európska veľmoc Nemecko) urobil obrovský pokrok správny smerom, Slovensko stagnuje, ba cúva v čase. Pomaly, ale iste sa (aj) v tejto oblasti stávame akýmsi skanzenom neobnoviteľnosti a neudržateľnosti, transformačnej zaostalosti, bezkoncepčnosti, bezpečnostného hazardovania, surovinovej závislosti, pštrosej politiky, poškodzovania záujmov vlastnej krajiny a jej občanov, demagógie, klientelizmu a bezbrehého tunelovania zdrojov.
Ak to mám zhrnúť: viackrát som konštatoval, že vládna strana Smer ide v mnohých smeroch v protismere. Predložený návrh zákona je ďalším v rade dôkazov, dokazujúcich toto tvrdenie. Uvidíme, či sa nás predkladateľ tohto návrhu aspoň pokúsi presvedčiť o opaku a stiahne tento bod z rokovania. Bol by to aspoň malý krôčik správnym smerom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mikuláš Huba
.

Mikuláš Huba

Mikuláš Huba

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mikuláš Huba- geograf, environmentalista, ochranár, občiansky aktivista a komentátor verejného života. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu